„To jest faktycznie najszybciej rosnący port w tej chwili w Unii Europejskiej” – podsumował Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Dziennikarz , 30 stycznia 2023

fot. Port Gdańsk
Klëka Radia Kaszëbë, 30.01.2023, 14:55

Ubiegły rok był dla niego rekordowy pod względem przeładunków.

W porównaniu z 2021 r. były większe o 28% i wyniosły ponad 68 mln ton. To zasługa m.in. wcześniejszych inwestycji, jak budowa nabrzeży, pogłębienie toru wodnego czy rozwój sieci: drogowej i kolejowej. Jak oceniał na naszej antenie dyrektor naczelny Portu Gdańsk, spisali się też operatorzy poszczególnych terminali inwestując w urządzenia przeładunkowe. Trzy największe porty w Polsce przeładowały w ubiegłym roku w sumie 133 mln ton towarów. To o 20 mln więcej niż w roku poprzednim, z czego 15 mln ton przeładowano w Gdańsku. – To pokazuje, jak uniwersalny jest ten port – mówi Łukasz Greinke. W najbliższych planach jest zwiększenie możliwości przeładunku ropy naftowej. Prowadzone są również rozmowy dotyczące terminala zbożowego oraz pływającego terminala regazyfikacji gazu LNG.

Rozmowy z prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk możecie posłuchać jeszcze na radiokaszebe.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: