Trójmiasto pamięta o ofiarach grudnia ’70

Dziennikarz , 17 grudnia 2019

Dziś mija 49. rocznica masakry z grudnia ’70 – w Gdyni wojsko otworzyło wtedy ogień do robotników idących do pracy. Podczas pacyfikacji robotniczych protestów krew popłynęła też w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu.

Komunistyczne władze brutalnie zareagowały na falę strajków i manifestacji wywołaną podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby. Według oficjalnych danych w grudniu ’70 od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1 tys 160 zostało rannych. Ku ich pamięci uroczystości odbyły się wczoraj w Gdańsku – m.in. na Cmentarzu Łostowickim i w Bazylice św. Brygidy. Apelem Poległych rozpoczęły się dzisiejsze obchody w Gdyni Stoczni pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.

Jeszcze dziś w Gdyni o 16:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po niej zaplanowano przemarsz pod pomnik na Placu Wolnej Polski. Przed mszą montaż słowno – muzyczny wykonają uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 40.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: