Czystsze powietrze w Gdyni dzięki dekarbonizacji elektrociepłowni

Dziennikarz , 22 lutego 2024

fot. www.pgeenergiaciepla.pl
Klëka Radia Kaszëbë 22.02.2024, 6:55

2 tysiące wagonów węgla rocznie mniej do przywiezienia i do spalenia w Gdyni. Taki ma być wynik drugiego etapu dekarbonizacji elektrociepłowni

Chodzi o budowę kogeneracyjnej instalacji gazowej. PGE Energia Ciepła podpisała umowę z wykonawcą wartą 380 mln zł. – Inwestycja ma poprawić czystość powietrza i komfort mieszkańców Gdyni – mówili na uroczystości: Małgorzata Banasik i Maciej Jankiewicz z zarządu spółki. Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni pozwoli obniżyć m.in. o 40% emisję gazów cieplarnianych i o 95% emisję pyłów. – Współpraca z PGE Energią Ciepła jest kluczowa dla miejskiego planu redukcji śladu węglowego – podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Oparta na pięciu silnikach gazowych instalacja produkująca energię cieplną i prąd ma być gotowa na sezon grzewczy 2026/27. Równolegle budowany będzie gazociąg z firmy Gaz System w Kosakowie. Ma on dostarczyć paliwo m.in. do nowej kotłowni, która w najbliższych miesiącach zastąpi największy kocioł węglowy elektrociepłowni w Gdyni.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: