W Gdańsku uzyskano pierwszą sekwencję genetyczną koronawirusa wyizolowanego od polskiego pacjenta

Dziennikarz , 22 kwietnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 22.04.2020 07:55

Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Opublikował ją w globalnej bazie danych.

O sukcesie naukowca poinformowała rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz. Jak podkreśliła „To ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków”.
Sekwencja genetyczna zawiera wiele ważnych informacji np. jak wirus „oszukuje” organizm człowieka, osłabiając jego odporność.

Dr Łukasz Rąbalski jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Materiał genetyczny został wyizolowany w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki, mieszczącej się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. To laboratorium, które powstało dzięki przekazaniu specjalistycznej aparatury przez Uniwersytet Gdański.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: