W Juracie rozpocznie się jutro dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszechradzkiej

Dziennikarz , 8 lutego 2021

Klëka Radia Kaszëbë 08.02.2021  08:55

Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier w Juracie rozpocznie jutro obchody 30-lecia Grupy Wyszechradzkiej – poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Dyskutowane będą m.in. tematy związane z energetyką i odbudową gospodarki po pandemii. Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Odegrała istotną rolę  w drodze tych państw do Unii Europejskiej, dziś jest forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach regionu i unii. Andrzej Duda będzie gościł prezydentów Czech, Słowacji i Węgier w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej. W Juracie omawiana będzie m.in. pozycja Grupy Wyszehradzkiej 30 lat po jej utworzeniu w kontekście wyborów prezydenckich w USA, polityki europejskiej czy wydarzeń w Rosji. Mowa też będzie o kwestiach energetycznych oraz skutkach pandemii i strategiach odbudowy gospodarki – szczególnie w kontekście Inicjatywy Trójmorza oraz unijnego Funduszu Odbudowy.

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszechradzkiej w Juracie rozpocznie się jutro koło południa. 10 lutego prezydent Duda weźmie udział w obchodach rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: