W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń wykonano nowe zabiegi z zakresu elektroterapii

Dziennikarz , 9 grudnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 09.12.2020 8:55

W Wejherowie wykonano po raz pierwszy dwa zabiegi implantacji podskórnych kardiowerterów-defibrylatorów.

Przeprowadzono je w Pracowni Elektroterapii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń. Ich wyjątkowość polega na tym, że elektroda defibrylacyjna jest wszczepiana podskórnie, a nie wewnątrzsercowo, jak ma to miejsce w standardowych kardiowerterach-defibrylatorach – informuje spółka Szpitale Pomorskie. Dzięki temu zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia powikłań, przede wszystkim infekcyjnych i zakrzepowych. Oba zabiegi wykonano u młodych mężczyzn z ciężkim, przewlekłym uszkodzeniem serca, których należało zabezpieczyć na wypadek wystąpienia groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Pacjentów następnego dnia wypisano do domu. To kolejny element uzupełniający system kompleksowej opieki nad pacjentem z ciężką niewydolnością serca oferowany przez Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie.

Ten typ urządzeń implantuje się przede wszystkim pacjentom, u których zastosowanie układu wewnątrznaczyniowego jest niemożliwe lub z różnych względów wysoce ryzykowne. Stosuje się je także u pacjentów młodych, u których prawdopodobieństwo powikłań na przestrzeni lat jest wysokie z uwagi na spodziewany długi czas życia.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: