W Lęborku budują pierwsze w Polsce „tanie mieszkania”

Dziennikarz , 27 czerwca 2022

fot. UM w Lęborku

W Lęborku rozpoczęła się budowa tanich mieszkań dla 40 rodzin. Blok powstanie przy ulicy Obrońców Wybrzeża na działce przekazanej miastu przez Krajowy Zasób Nieruchomości.

To pierwsza w Polsce inwestycja w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. To oferta dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale które stać na czynsz – w szczególności dla młodych małżeństw czy osób po 60. Przyszli lokatorzy mają pokryć 25% kosztu mieszkania i po kilkunastu latach stać się ich właścicielami. Na budowę pierwszego bloku miasto Lębork pozyskało ponad 1 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i ponad 4,5 mln zł. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozpatrywany jest jeszcze wniosek o 4 mln zł z Funduszu Dopłat.

Do udziału w programie zgłosiło się dwa razy więcej chętnych, niż jest mieszkań. Wprowadzić się do lokali przy ul. Obrońców Wybrzeża mają pod koniec przyszłego roku.  W Lęborku ma powstać w sumie sto tanich mieszkań pod wynajem, w czterech obiektach. Termin to koniec 2024 roku.

fot. UM w Lęborku

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist