W Pucku podsumowano prace w skarbcu Benedyktynek

Dziennikarz , 25 października 2019

Klëka Radia Kaszëbë 25.10.2019 11:55

Inwentaryzują by ratować zabytki Nordy. W Pucku podsumowano prace w skarbcu Benedyktynek w Żarnowcu oraz dokumentację domów pomorskich.

Budynki z czerwonej cegły, które przed stuleciem były architektoniczną rewolucją, teraz stopniowo znikają z krajobrazu za sprawą nieodpowiednich remontów. Zapobiegać temu chce Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka.

– Im bliżej dużych ośrodków tym domów pomorskich jest mniej – mówi Danuta Dettlaff.

Przy pomocy wolontariuszy założono „karty adresowe” 150 budynków, najwięcej w gminach Puck i Krokowa. Organizatorzy liczą, że w kolejnych latach baza powiększy się do pół tysiąca domów pomorskich. Ratowaniu zabytków służy też prowadzona przez puckie Towarzystwo inwentaryzacja skarbca w żarnowieckim klasztorze Benedyktynek.

W dwóch etapach w Żarnowcu zinwentaryzowano ponad 350 zabytkowych obiektów. Tegorocznym odkryciem były zwłaszcza 16-wieczne tkaniny perskie i włoskie. W Towarzystwie Upiększania Miasta Pucka chcą kontynuować prace i liczą, że uda się pozyskać na ten cel dofinansowanie.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: