We wrześniu ZUS wypłaci “czternastkę”, czyli dodatkową emeryturę lub rentę

Dziennikarz , 25 sierpnia 2023

Klëka Radia Kaszëbë 25.08.2023, 14:55

“Czternastka” zostanie wypłacona we wrześniu i z “urzędu”, czyli nie trzeba składać wniosku – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe świadczenie roczne otrzymają osoby, które na koniec sierpnia będą  miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, np. emerytury lub renty. Będzie to 2 tys. 650 zł, o ile świadczenie główne nie przekracza limitu. Ustalono go na 2 tys 900 zł. W obu przypadkach mowa o kwotach brutto. – Przy większych emeryturach “czternastka” będzie niższa – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa lubuskiego.

W przypadku renty rodzinnej, kwota „czternastki” zostanie podzielona proporcjonalnie na każdego uprawnionego. Z dodatkowego świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna i podatek dochodowy od osób fizycznych. “Czternastka” będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: