Wskaźniki bezrobocia rekordowo niskie

Dziennikarz , 30 lipca 2019

Foto: gov.pl

Bezrobocie niskie jak nigdy. W czerwcu w województwie pomorskim wyniosło 4,4 %. To czwarta co do wielkości, najniższa stopa bezrobocia w kraju. W całej Polsce utrzymuje się ona na poziomie 5,3 %.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w pomorskich urzędach pracy wyniosła 41 tys 800. Większość to kobiety – bo ponad 63%. Połowa z nich jest długotrwale bezrobotna, z czego 2/3 nie podjęło zatrudnienia po urodzeniu dziecka – wskazuje Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy. Oceniono tam, ze niska stopa bezrobocia to nie tylko efekt poprawy koniunktury gospodarczej w regionie, ale m.in. niekorzystne zmiany demograficzne. Powodują one, że z roku na rok ubywa Pomorzan w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym. Niskie wskaźniki bezrobocia to również efekt podejmowania prac sezonowych w rolnictwie, turystyce, hotelarstwie, gastronomii czy w budownictwie. W czerwcu – w stosunku do maja – największy spadek bezrobocia odnotowano w powiatach: nowodworskim, puckim, malborskim i człuchowskim, czyli w regionach, które charakteryzują się dużą sezonowością zatrudnienia.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: