Z udziałem prezydenta RP na Westerplatte rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dziennikarz , 1 września 2023

fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

O 4:45 zawyły syreny alarmowe na gdańskim Westerplatte rozpoczynając obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. O tej godzinie 84 lata temu atakiem na Wojskową Składnicę Tranzytową rozpoczęła się niemiecka agresja na Polskę.

W uroczystościach na gdańskim półwyspie wziął udział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że “Nic nie zmieni historii i prawdy historycznej, dokumentów i zdjęć ściskających się hitlerowskich i sowieckich żołnierzy”. Powiedział, że dzisiaj próbuje się przeinaczać historię wskazując przy tym na “ekspertów rosyjskich i władze Rosji”. Gospodarzem uroczystości był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W swoim wystąpieniu przypomniał, że niemiecka napaść na Polskę została poprzedzona paktem Ribbentrop-Mołotow. Szef MON dodał, że „dziś jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu rosyjskiego”.

Uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej odbędą się dziś w całym regionie. Na przykład we Władysławowie rozpoczną się o 16:30 pod obeliskiem na ulicy Męczenników Wielkiej Wsi, a w Starej Kiszewie o 17:00 mszą świętą.

fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: