Z Pruszcza Gdańskiego do Starej Piły koleją?

Dziennikarz , 13 czerwca 2019

Chcą reaktywacji linii kolejowej Pruszcz Gdański – Stara Piła. Samorządowcy podpisali list intencyjny w tej prawie.

Sygnatariuszami są przedstawiciele samorządu Województwa Pomorskiego oraz Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Żukowa, Trąbek Wielkich i Przywidza. Mieszkańcy tych gmin mogli by jeździć do Trójmiasta pociągiem, a nie zatłoczonymi autobusami. Mowa o linii kolejowej 229 z Pruszcza Gdańskiego do Starej Piły i dalej do Kartuz, czynnej od końca 19. wieku i zamkniętej 25 lat temu. Jak czytamy w liście intencyjnym „Dynamicznie rosnąca liczba osób przesiadających się z własnych pojazdów do środków komunikacji publicznej wyraźnie dowodzi, że warto rozbudowywać sieć połączeń kolejowych w ramach Obszaru Metropolitalnego i województwa.” Przykładem może być Pomorska Kolej Metropolitalna, która od uruchomienia trzy lata temu przewiozła 10 mln pasażerów.

List potwierdza wolę współpracy, ale do reaktywacji szlaku kolejowego droga daleka. Trzeba przede wszystkim znaleźć źródła finansowania. Sposobem może być wystąpienie gmin do Krajowego Programu Kolejowego.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist