„Żelewscy w cieniu von dem Bacha” – wiele historiów jedny familie

Dziennikarz , 12 lutego 2019

Wiele historiów, jaczé dzeją sã na Kaszëbach ale téż we wiele jinëch placach. Bracyni co służą w pòlsczim i miemiecczim wòjskù, majątczi, wieleetniczné realia XIX stalata i dzejowô chaja jakô przëszła pózni – to më mdzemë mòglë pòznac w ksążce „Żelewscy w cieniu von dem Bacha” aùtorstwa Andrzeja Janusza, jaczi béł najim gòscã w aùdicje Na Widnikù Kaszëbë.

Szlachta ò jaczi je napisóné w ksążce, jakô wińdze na zymkù, mô stôré pòchôdanié. Mòżlëwé, że przëszła na dzysészé Kaszëbë ze zôpadnégò Pòmòrzô abò Pòlsczi, miemiecczé zdroje wskazywają, że òni òd nich sztamùją. Aùtór przebadérowôł zdroje z jednëch i drëdżich archiwów, wiele czasu pòswiãcył téż szëkaniémù za familijnyma pamiątkama rozmajitëch lëdzy, jaczé naprowadzywałë gò na pòsobné wątczi w historiach przedstôwców rodu. Historiô wësok ùrodzonëch lëdzy pòkazywô téż w przekroju juwernotowé pòczëcé lëdzy z tamtëch czasów.

Bardzo szkoda, że ta szlachta w XIX wieku nie dopracowała się kaszubskiej świadomości. Gdy ktoś wtedy miał tożsamość polską, nie przyznawał się do kaszubskiej. Podobnie było z tożsamością niemiecką. – pòwiôdôł Andrzéj Janusz

Pùblikacjô to mdze kòle 300 stronów, pòdzelonëch na historie rozmajitëch lëdzy, a ji promòcjô mdze na zymkù w Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi we Wejrowie.

Dalszi dzél rozmòwë je do òbezdrzeniô tuwò

Na Widnikù Kaszëbë, 12.02.2019


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist