ZUS czeka na wnioski o świadczenie dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Dziennikarz , 5 września 2019

Można już składać wnioski w ramach świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie je rozpatrywał od października.

Jak informuje ZUS – chociaż świadczenie potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu decydujący, a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć też seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z racji wieku przyznano im dodatek pielęgnacyjny. Co ważne, ZUS będzie honorował też orzeczenia wydane przed 1 września 1997 r. zaliczające wnioskodawcę do I grupy inwalidów.

Otrzymać wsparcie mogą osoby pełnoletnie, które w sumie otrzymują nie więcej niż 1 tys 600 zł brutto ze środków publicznych. 500 zł otrzymają ci, którzy pobierają świadczenia w kwocie tysiąca stu zł lub niższej. Gdy łączna kwota świadczeń jest między 1 tys 100 a 1 tys 600 zł, wypłacana będzie różnica między kwotą świadczenia a górnym limitem, wynoszącym 1 tys. 600 zł.

Szacunkowa liczba osób, które na Pomorzu mogą ubiegać się o świadczenie uzupełniające dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji to ponad 45 tys.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: