ZUS po raz ostatni prześle listy z podsumowaniem wpłat

Dziennikarz , 16 stycznia 2020

To będzie ostatni taki list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podsumowanie ubiegłorocznych wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego otrzyma w najbliższych tygodniach ponad 180 tys pomorskich płatników składek.

Informacja ta po raz ostatni będzie przekazana w formie papierowej. Za następny rok będzie dostępna w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnicy, którzy nie korzystają z PUE, wraz z informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu. W liście ZUS pokaże jakie należności zostały pokryte z wpłat oraz czy na koncie występuje nadpłata czy zaległości. Wiedząc o zadłużeniu można podjąć konkretne działania – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o jego rozłożenie na raty. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: