Zus zapowiada pierwsze wyrównania dla czerwcowych emerytów

Dziennikarz , 30 września 2021

Klëka Radia Kaszëbë 30.09.2021, 14:55

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku tzw. czerwcowe emerytury.

W październiku rozpocznie się wypłata tych świadczeń z wyrównaniem. Uprawnione osoby nie muszą składać żadnego wniosku. Jak wyjaśnia ZUS osoby, które w poprzednich latach składały wniosek o emeryturę w czerwcu otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju czy lipcu. Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje ten problem. Zmiana przepisów obejmuje emerytury przyznane w czerwcu tego roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31. maja tego roku.

Zmiany oznaczają m.in. że emerytury przyznawane na wniosek złożony w czerwcu będą wyliczane na takich zasadach jak majowe, o ile tylko będzie to korzystniejsze. Wypłata świadczeń należnych za październik tego roku będzie już w nowej wysokości. ZUS wypłaci je, wraz z wyrównaniem, w terminach w październikowych. Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu – podano w komunikacie ZUS-u.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: