Współpraca na rzecz rozwoju usług społecznych
Dziennikarz S. Bartosik, 23 kwietnia 2025

– W centrum tej współpracy jest człowiek – mówi Karolina Mikołajewska-Boszka o współdziałaniu Fundacji “Sprawni inaczej” i Fundacji “O niebo lepiej” z gminą Stara Kiszewa
Partnerskie podejście organizacji i samorządu zaowocowało m.in. pozyskaniem ponad półtora mln zł na rozwój usług społecznych z Funduszy Europejskich dla Pomorza.
– Które obejmuje swoimi działaniami osoby w różnym wieku, od dzieci po seniorów. Jest to np. świetlica środowiskowa dla dzieciaków, jest to asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Są to opieki specjalistyczne różne, psycholodzy, ale też zajęcia dla seniorów. Także cały szereg różnych działań, które ubogaca to wsparcie takie systematyczne codzienne.
Współpraca gminy z organizacjami dotyczy też m.in. funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Konarzynach czy Dziennego Domu Seniora w Wygoninie. Włączyć się w nią mogą też mieszkańcy. Wiceprezes Fundacji “Sprawni inaczej” zachęcała na naszej antenie do wolontariatu, bo pomagając osobom niepełnosprawnym czy seniorom wiele otrzymujemy w zamian.
– Oni nam dają prawdziwość, autentyczność, oni nam dają doświadczenie, które przeżyli już i to jest ta cenna nauka dla nas również, więc też nas uczą przede wszystkim słuchania drugiego człowieka, co w dzisiejszym świecie jest bardzo trudne, więc zachęcam wszystkich, żeby chociaż chwilę spędzili właśnie na aktywności polegającej na wolontariacie, czy na wsparciu osób niepełnosprawnych, czy seniorów, to naprawdę dużo daje również w drugą stronę.
Liczymy też na wsparcie z 1,5% podatku – dodawała Karolina Mikołajweska-Boszka w naszym mobilnym studiu w Starej Kiszewie. Przypomnę, że podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę nazwę organizacji i jej numer KRS.