„Czternastki” coraz bliżej, a oszuści już czyhają – przestrzega ZUS

Dziennikarz , 18 sierpnia 2022

Przed oszustami na “czternastkę” przestrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To reakcja na doniesienia o próbach wyłudzenia danych osobowych czy okradaniu seniorów w ich domach.

Chodzi o wizyty osób, które za pieniądze oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o “czternastą emeryturę”. Jak zwraca uwagę ZUS, w ten sposób wyłudzają dane osobowe, które mogą posłużyć m.in. do zaciągnięcia kredytu. Wpuszczając oszustów do domu narażamy się także na kradzież. Podczas gdy jeden zajmuje się wypełnianiem dokumentu czy prowadzeniem badania, drugi plądruje mieszkanie. Przypomnę, że ostatnio w Rumi seniorka straciła 10 ty.s zł, podczas gdy oszustka rzekomo badała jej kręgosłup.

ZUS przypomina, że świadczenie przysługuje z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku. Jego pracownicy nie odwiedzają też klientów domach za wyjątkiem kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Muszą mieć przy tym legitymację i nigdy nie pobierają pieniędzy. Natomiast wypłata “czternastych emerytur” rozpocznie się 25 sierpnia.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist