Dzień Jedności Kaszubów | 19 III

Hala Widowiskowo-Sportowa [Gniewino]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 19 marca 2023
Godzina: 11:30
Sprawdź dojazd : Hala Widowiskowo-Sportowa
Adres: Gniewino
Program

Wielkimi krokami po czteroletniej przerwie powraca jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych świąt wśród lokalnej społeczności – Dzień Jedności Kaszubów!

Wydarzenie obchodzone jest corocznie 19 marca celem upamiętnienia pierwszej pisemnej adnotacji o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 785 lat temu głowa Kościoła zatytułowała szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwsza dedykowana temu wydarzeniu impreza odbyła się w 2004 roku w Gdańsku. W następnych latach świętowano w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miastko, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno, Kosakowo oraz Żukowo.
Pandemia pokrzyżowała organizację trzech kolejnych edycji, ale tym razem wracamy ze zdwojoną siłą, wspólnie spotykając się w Gniewinie.

Tak długa przerwa może sprawić, że po raz kolejny uda się pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonie. Warto przypomnieć, że obecny wynosi 372 muzyków. Oprócz występu
akordeonowej orkiestry, ten wyjątkowy dzień muzycznie uświetni także występ Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bazuny”, wystąpią też młodzi muzykanci ze szkół w Gniewinie i Kostkowie oraz mistrzyni „Bëlnégò Czëtaniô”, Kornelia Garstka.
O dobre humory wszystkich gości zadba kabaret „Pùrtcë”.

Stałym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszub jest turniej gry w „baśkę”, którego nie może zabraknąć i tym razem. To kaszubska gra karciana, której zasięgi sięgają coraz dalszych zakątków naszego pięknego kraju.

Spragnieni kulturalnych doznań z pewnością chętnie zobaczą film fabularny „Jutro będzie padać”, opowiadający o losach Kaszubów podczas II wojny światowej. Z kolei Pomorski Teatr Nobilis przygotował spektakl „O Witce, co chciała być stolemką”. Miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z regionalnymi autorami. W zorganizowanych w bibliotece „Ogrodach literatury” będzie można zapoznać się z twórczością Krystyny Lewny, Alojzego Budzisza oraz kazaniami Sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika.

Najmłodsi także znajdą dla siebie coś fajnego. Na miejscu będzie można skorzystać z oferty warsztatów „W świecie kaszubskich bajek” prowadzonych przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich, a także z atrakcji plenerowych, na czele z dmuchańcami.

W Gniewinie nie zabraknie ponadto wystaw tematycznych prezentujących kunszt haftu kaszubskiego, unikatowe akordeony z kolekcji Pawła Nowaka oraz życiorys Józefa Wybickiego z kaszubskiego Będomina.

Jak impreza, to również okazałe lokalne wyroby. Obchodom towarzyszyć będą liczne stoiska twórców ludowych, kaszubskich rękodzielników czy producentów regionalnych, prezentujących m.in. dekoracje i potrawy wielkanocne. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaserwują najpyszniejsze smakołyki, a na ciepły poczęstunek zaproszą też szkolna stołówka i wojskowa kuchnia polowa.

Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11:30, po której wszyscy goście, delegacje z pocztami sztandarowymi i członkowie oddziałów ZKP przejdą przemarszem do Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie o godz. 13:00 gospodarze oficjalnie dokonają otwarcia. Kulminacyjny punkt – bicie rekordu – zaplanowane jest na godz. 16:00.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gniewino oraz Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie, a partnerami Samorząd Województwo Pomorskiego z Powiatem Wejherowskim.

Do zobaczenia 19 marca w Gniewinie!

Current track

Title

Artist