Koncert dawnych pieśni kaszubskich | 10 VI
Parafia w Somoninie
Zaplanuj wydarzenie
Data: | 10 czerwca 2023 |
---|---|
Godzina: | 14:30 |
Sprawdź dojazd : | Parafia w Somoninie |
Program
Parafia w Somoninie pw. Przemienienia Pańskiego i NMP Królowej Polski zaprasza z okazji jubileuszu 40-lecia na koncert dawnych pieśni kaszubskich w wykonaniu zespołu Drëszë pt. Święci Patroni w sobotę, 10 czerwca 2023 r. o godz. 14.30 w kościele parafialnym w Somoninie, ul. Siemiana 6.
Podczas koncertu usłyszymy autorskie aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych – głównie o tematyce lirycznej i weselnej a także melodie taneczne, które niegdyś rozbrzmiewały na kaszubskich potańcówkach. Materiał źródłowy pochodzi m.in. ze starych śpiewników i powojennych nagrań archiwalnych. Zespół zaprezentuje również pieśni o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu. Należą do m.in. nich: św. Barbara – patronka rybaków, życia rodzinnego i dobrej śmierci, św. Józef – patron rzemieślników, św. Agata – patronka wędrowców, chroniąca dom od pożogi, św. św. Jan Nepomucen – patron dobrej spowiedzi, św. Maria Magdalena – patronka nawróconych, św. Cyryl i Metody – apostołowie Słowian. Pieśni pochodzą z XIX-wiecznego Śpiewnika Pelplińskiego, opracowanego przez ks. Szczepana Kellera i ks. Józefa Mazurowskiego.
Drëszë
(j.kasz.: przyjaciele)
Drëszë to trójmiejska grupa przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej i jazzowej. Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska- wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym- gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad). Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj- związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w. Po roku działalności do składu dołączył pochodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista Jakub Klemensiewicz. Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych z uszanowaniem i wiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii. W swoim repertuarze zespół także posiada autorskie aranżacje pieśni o świętych z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego” na warianty melodii popularnych niegdyś na Pomorzu.
Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którą głownie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia i rangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzez uwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojej muzyce ponadczasowego wyrazu.
Zespół jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022- Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia oraz laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo 2022.
Skład:
Joanna Gostkowska- śpiew, gęśle gdańskie, baraban
Michał Mantaj- akordeon, piano
Hubert Połoniewicz- baraban, gęśle gdańskie, kanun, perkusjonalia
Jakub Klemensiewicz- saksofon, klarnet