Ladies’ Jazz Festival 2024

Filharmonia Kaszubska [Wejherowo]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 15 lipca 2024
Godzina: 20:00
Sprawdź dojazd : Filharmonia Kaszubska
Adres: Sobieskiego 255 Wejherowo
Program

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie zaprasza na koncert Pauli Morelenbaum, Jaques’a Morelenbaum i Freda Martinsa w ramach Lades’ Jazz Festival’u 2024!

Życiorysy Pauli wokalistki i Jaques’a Morelenbaum wiolonczelisty, aranżera, dyrygenta i producenta są ściśle związane z największym twórcą bossa novy, brazylijskim kompozytorem Antonio Carlosem Jobimem.

Paula i Jaques Morelenbaum  koncertowali przez 10 lat po całym świecie z kultowym zespołem Nova Banda Antônio Carlos Jobim, aż do jego śmierci w 1994 roku.

Jaques Morelenbaum współpracował jako aranżer z Jobimem przy kilku płytach w tym nagrodzonym Grammy albumie „Antonio Brasileiro” oraz z innymi tuzami brazylijskiej muzyki jak Caetano Veloso,Gal Costa czy Ivan Lins.

Pisał też aranże dla takich międzynarodowych gwiazd jak David Byrne, Mariza czy Cesaria Evora .

Jaques Morelenbaum jako wiolonczelista uczestniczył m.in. w słynnym koncercie Stinga „All this time” oraz w nagraniu płyty „Piazzollando” w holdzie Astorowi Piazzolli.

Paula Morelenbaum wraz Jacquesem byli też częścią słynnego Quarteto Jobim-Morelenbaum występując razem z synem Jobima Paolo grającym na gitarze i wnukiem Jobima Danielem grającym na fortepianie , Artyści  występowali również w trio Morelenbaum2/Sakamoto, stworzonym przez małżeństwo Morelenbaum z japońskim kompozytorem i klawiszowcem Ryuichi Sakamoto, z którym w 2001 roku nagrali płytę „Casa” z mniej znanymi utworami Antonio Carlosa Jobima.

Na pierwszym solowym albumie Pauli Morelenbaum wyprodukowanym przez jej męża Jaquesa Morelenbaum w 1994 roku znalazło się dwanaście utworów wykonanych wspólnie z legendarnym pianistą brazylijskiego jazzu – João Donato również współpracownikiem Antonio Carlosa Jobima i Astrud Gilberto.

Paula zdobyła za niego brazylijską nagrodę Premio Sharp Music Award (brazylijski odpowiednik Grammy) dla najlepszej nowej wokalistki. Kolejna wydana w 2004 roku płyta „Berimbaum” była hołdem dla brazylijskiego poety i gitarzysty Viniciusa de Moraesa współtwórcy bossa novy i autora tekstów do największych jej przebojów w tym tych napisanych przez  Antonio Carlosa Jobima.

Paula Morelenbaum to bodaj jedna z najważniejszych współczesnych brazylijskich wokalistek. Nie powinien zatem dziwić fakt, że w różnych konfiguracjach muzycznych gościła na najważniejszych scenach świata w tym m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Fred Martins to trzeci uczestnik projektu fantastyczny brazylijski gitarzysta, wokalista i kompozytor.

Fascynuje go prowadzenie swoistego muzycznego dialogu brazylijskich tradycyjnych gatunków takich jak samba czy bossa nova z fado, jazzem, bluesem, flamenco oraz  innymi stylami.

Fred od 2010 roku mieszka i tworzy w Lizbonie. Jego piosenki są nagrywane i wykonywane na żywo przez takie artystki jak Nancy Vieira, Adriana Calcanhoto czy Maria Rita pojawiają się też w filmach i serialach telewizyjnych.

Fred Martins dotychczas ma na swoim koncie 7 albumów i dwie płyty DVD.

Jego piękne i stylowe interpretacje piosenek Antonio Carlosa Jobima przywołują najlepsze skojarzenia z najważniejszymi artystami bossa novy.

Paula, Jaques i Fred  postanowili na dłużej połączyć siły po wspaniałym wspólnym koncercie w lipcu 2023 roku w portugalskiej  Almadzie i ruszyć w trasę w 2024 roku.

Niezwykle cieszy, że Paula Morelenbaum wraz z występującymi po raz pierwszy w Polsce Jaquesem Morelenbaum i Fredem Martins będą mogli pięknie zaserwować publiczności zgromadzonej w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej największe przeboje bossa novy podczas jubileuszowej dwudziestej edycji Ladies’ Jazz Festival.

Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: