Ogrody literatury – spotkania z kaszubskimi pisarzami | 19 III

Centrum Kultury i Biblioteka [Gniewino]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 19 marca 2023
Godzina: 13:30
Sprawdź dojazd : Centrum Kultury i Biblioteka
Adres: Gniewino
Program

19 marca to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu mieszkańców naszego regionu. Tego dnia świętujemy Dzień Jedności Kaszubów. Nie zabraknie tradycyjnych punktów imprezy, jak m.in. próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, wystawy tematyczne i degustacja lokalnych specjałów oraz turniej gry w „baśkę”. Po czteroletniej przerwie powraca też uwielbiany przez miłośników kultury cykl – Ogrody Literackie.

Pierwszym gościem wydarzenia będzie ks. dr Marian Miotk, który przybliży drogę do świętości i działalności bp Konstantyna Dominika w ramach spotkania „Biskup z moich stron”. Kapłan związał całe swoje życie z Kaszubami, pełniąc posługę kapłańską w Pelplinie. Od prawie 60 lat toczy się w Rzymie proces kanoniczny o jego beatyfikację.

O 14:20 o literaturze ludowej i książce „Figle gnieżdżewskich gburów” Jana Patoka opowie Roman Drzeżdżon. Choć twórczość tego folklorysty i pisarza kaszubskiego jest dosyć mało rozpoznawalna wśród czytelniczego grona, to warto zapoznać się z jego ludoznawczym dorobkiem, m.in. baśniami kaszubskimi pt. „Straszydło w Czarnowskim Młynie”, czy publikacjami w takich tytułach jak: „Gryf”,
„Bënë ë Buten” oraz „Chëcz”.

Gościem Ogrodów Literackich będzie też Krystyna Lewna, znana i ceniona pisarka, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za 2019 rok. Od kilkunastu lat tworzy utwory pisane prozą i poezje. Są to krótsze żartobliwe opowiadania lub dłuższe formy prozatorskie podejmujące poważniejszą tematykę. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody m.in. na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie, Gryfa Literackiego Gminy Wejherowo oraz podczas Konkursu Literackiego im. Stryjewskiego. Spotkanie „Kaszuby ma w sercu. Rozmowa o współczesnej prozie kaszubskiej” zaplanowano na godzinę 15:10.

Rozpoczęcie wydarzenia od godz. 13:30 w Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie. Ogrody Literackie mają charakter otwarty dla publiczności.

Current track

Title

Artist