„Rozmowy z diabłem – Wielkie kazanie księdza Bernarda” Leszka Kołakowskiego
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Parchowie [Parchowo]
Zaplanuj wydarzenie
Data: | 11 grudnia 2024 |
---|---|
Godzina: | 18:00 |
Sprawdź dojazd : | Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Parchowie |
Adres: | Kartuska 5 Parchowo |
Program
Teatr „LOGOS” z Łodzi zaprasza na spektakl „Rozmowy z diabłem – Wielkie kazanie księdza Bernarda” Leszka Kołakowskiego.
10 grudnia 2024 r. godz. 19:00
11 grudnia 2024 r. godz. 18:00
„Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda” to monodram według tekstu Leszka Kołakowskiego. Wystawiany jest przez Teatr Logos, istniejący przy łódzkim Duszpasterstwie Środowisk Twórczych.
W spektaklu Krzysztofa Jasińskiego każde słowo bohatera, każdy jego gest i każda rzecz obok może niebyć tym, czym jest, czym się wydaje. Czy kazanie nie jest aby w istocie wielkim kuszeniem? Czy diabeł może być święty? Czy grzech to naprawdę akt wielkiego miłosierdzia wobec Boga i świata? Na scenie jest tylko wielki tron i jeden aktor – Mariusz Saniternik. Bohater przychodzi do nas w świętej szacie i z nauką o tym, jak oddzielać Dobro od Zła. Z Dobrem tak jak ze Złem – ważne jest, kto nam o nim prawi. Przewrotny i zabawny tekst księdza Leszka Kołakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Mariusza Saniternika. Teatralna pokusa, której należy się poddać. W spektaklu wykorzystano Psalm 120 „Za długo w Meszeku” z Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza ze słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Czas trwania: 55 min.
Teatr „LOGOS” rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 roku z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Tego dnia premierę miał pierwszy spektakl – „Zaduszki”. Do tej pory „LOGOS” przygotował 61 spektakli premierowych i zagrał ponad 2300 przedstawień. 2 listopada 2024 roku Teatr obchodził swoje trzydzieste siódme urodziny!
W trakcie swojej działalności twórcy sięgali po teksty takie jak: „Przed sklepem jubilera”, „Mały Książę”, „Umarli ze Spoon River”, „Dialogi Karmelitanek”, „Salome”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, a w ostatnich latach także „Boska komedia” czy „Gorzkie żale”. Te, niekiedy wielkie historie dramatyczne, ujęte zostały w kameralnej, niemal intymnej przestrzeni sali teatralnej, którą nieustająco cenią sobie odbiorcy.
O wadze i znaczeniu teatru dla łódzkiej przestrzeni kulturowej stanowi szereg pozytywnych recenzji i niegasnące zainteresowanie spektaklami, które pozwala wypełniać po brzegi teatralną salę. Teatr „LOGOS działa” przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr „LOGOS” tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.
Centrum posiada własną galerię, a wśród wystawiających swe prace byli m.in.: prof. St. Fijałkowski, prof. St. Rodziński, Jan Lebenstein, prof. Jerzy Nowosielski, Jerzy Duda-Gracz, prof. Andrzej Kabała, Tadeusz Siara, Krzysztof Skórczewski. Wagę tego miejsca dostrzegają także władze miasta i województwa. Dowodem tego jest Nagroda Miasta Łodzi przyznana Teatrowi w 1997 r., Medal Honorowy Wojewody Łódzkiego przyznany ks. Waldemarowi Sondce w roku 1998 oraz Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla ks. Waldemara Sondki i dla Jolanty Kowalskiej. W 2000 r., z racji XV-lecia teatru, nagrody Prezydenta Miasta Łodzi otrzymali: ks. Waldemar Sondka, Jolanta Kowalska, Nina Tarłowska i Marek Targowski. W 2000 roku Teatr, a w 2007 roku ksiądz Waldemar Sondka, otrzymali nominację do nagrody „Totus Tuus” w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Dyrektorem i kierownikiem duchowym Teatru „LOGOS” jest ks. Waldemar Sondka.