Widowisko historyczne z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego | 25 III

Park Reda [Reda]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 25 marca 2023
Godzina: 11:00
Sprawdź dojazd : Park Reda
Adres: Reda
Program

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Zostanie to upamiętnione w Redzie podczas pierwszej na Pomorzu rekonstrukcji wydarzeń z lat 1863-1864.

W programie imprezy:

• Pokaz haftowania – przed wyjściem w bój oddział musiał być wyposażony przynajmniej minimalnie. Ważnym elementem było oznaczenie oddziałów. Animatorki prezentować będą pokaz haftu metodami XIX-wiecznymi, między innymi sztandaru oraz chust.
• „Podpisywanie Odezwy Rządu Narodowego” – na stole prezentowana jest kopia odezwy Rządu Narodowego, pod którą każdy ma możliwość złożyć swój podpis.
• Odlewanie kul – wraz z ogniskiem. Powstańcy w specjalnej chochli roztapiają ołów i przelewają go do kokili – formy , z której powstaje ołowiany odlew kuli. Uczestnicy mogą pod nadzorem animatorów odlać własną kulę i zabrać ją na pamiątkę dając poparcie Powstaniu. Przy odezwie stoi kałamarz z atramentem oraz piórem.
• Warsztat – nóż to nieodzowny towarzysz każdego Powstańca. Na specjalnie zrekonstruowanej osełce animatorzy pokażą w jaki sposób ostrzono oręż przed walką.
• Prezentacja broni – to typowa prezentacja broni palnej, czarnoprochowej z pokazem zasad ładowania i oddania strzału (rewolwer, karabin). Podobna prezentacja dotyczy broni siecznej, z pokazaniem szyku bojowego i skuteczności danej broni (szabla, kosa). Podczas wydarzenia będą pokazy strzelania w szyku i haftowania sztandaru dla oddziału. Odbędzie się także prezentacja broni i sprzętów używanych przez Powstańców.
• Dla wszystkich uczestników zorganizowane zostanie ognisko z gorąca powstańczą zupą.

Spotkanie z żywą lekcją historii odbędzie się w niedzielę 25 marca w godzinach 11:00 – 16:00. Wstęp jest wolny, wszyscy mieszkańcy i goście mile widziani.

Current track

Title

Artist