Inwentaryzacja skarbca Benedyktynek w Żarnowcu
Piotr Ciskowski 5 sierpnia 2019
Dla lepszej ochrony zabytków i by wiedzieć dokładnie jakie skarby kryje klasztor w Żarnowcu – przeprowadzono drugą już inwentaryzację skarbca Benedyktynek. Mniszki wspiera w Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, które m.in. pozyskało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. O szczegóły panią prezes wypytał Gracjan Fopke.
Zabytkowe tkaniny opisywał i fotografował w Żarnowcu czteroosobowy zespół specjalistów wspierany przez wolontariuszy. Za chwilę opowiedzą nam o swoich odkryciach i jak przebiegały prace.
Wracamy do Żarnowca, gdzie dobiega końca drugi etap inwentaryzacji zabytkowych tkanin ze skarbca sióstr Benedyktynek. Proces opisywania i fotografowania cennych palek czy burs jest żmudny i wymaga cierpliwości. Nagrodą było w tym roku m.in. odkrycie 16-wiecznych tkanin perskich i włoskich. Gracjan Fopke wypytał specjalistów o proces identyfikowania skarbów:
Wizytę w Żarnowcu zakończymy za chwilę – krótką wycieczką po klasztorze Benedyktynek i rozmową z mniszkami.
Wizytą w klasztorze w Żarnowcu zakończymy naszą opowieść o inwentaryzacji tamtejszego skarbca. Opisywanie i fotografowanie zabytkowych tkanin prowadzone jest w pomieszczeniach zazwyczaj niedostępnych dla osób świeckich. O swojej klauzuli, zbiorach i remontach zabytkowego klasztoru mniszki opowiedziały Gracjanowi Fopke.
W sumie w ubiegłym i tym roku opisano już blisko 400 zabytkowych obiektów w skarbcu Benedyktynek dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka. Do tego tematu będziemy wracać na naszej antenie, bo w planach obok wspomnianego dnia otwartego jest też wystawa fotograficzna, warsztaty dla młodzieży i panel dyskusyjny dla dorosłych.