W jakich branżach pracodawcy nadal będą zatrudniać pracowników?

Dziennikarz , 26 stycznia 2021

Klëka Radia Kaszëbë 26.01.2021  12:55

Największym wzięciem na rynku pracy wciąż cieszą się kierowcy i pielęgniarki – wynika z Barometru Zawodów. To szósta edycja ogólnopolskiego badania prowadzonego m.in. przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Najbardziej poszukiwani na pomorskim rynku pracy są obecnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarki i położne – deficyt dotyczy 19 z 20 powiatów. Natomiast w 18 powiatach jest zapotrzebowanie na pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, a w 17 potrzeba kierowców autobusów, lekarzy, magazynierów, murarzy i tynkarzy, operatorów obrabiarek skrawających, robotników budowlanych i spawaczy. Pozostałe zawody, w których można stosunkowo łatwo znaleźć pracę, to ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ale także fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci oraz pracownicy socjalni. Zapotrzebowanie na pracowników różni się między regionami województwa. W Gdańsku i powiecie gdańskim są trudności ze znalezieniem pedagogów, ale w kilku innych powiatach pedagodzy nie mogą dostać pracy – m.in. w wejherowskim bytowskim i chojnickim. Nadwyżka w skali województwa – czyli większa liczba kandydatów niż miejsc pracy – dotyczy ekonomistów oraz pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.

Wyniki badań dla poszczególnych powiatów w województwie pomorskim można sprawdzić na stronie Barometr Zawodów.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: