Nagroda Drzeżdżona 2013 dla „Smùgã” A. Jabłońskiego

Dziennikarz , 30 września 2013

Kaszubski, literacki konkurs imienia Jana Drzeżdżona wygrał autor mikropowieści o seksie, polityce i pieniądzach –  Artur Jabłoński. Jerzy Hoppe i Wojciech Myszk zdobyli miejsce drugie ex aequo za prace „Òficér” i „Kôrbiónka z aniołã”, Grzegorz Schramke – trzecie miejsce za dreszczowiec pod tytułem „Cegła na cegle”.

Nagrody w konkursie organizowanym przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz miesięcznik „Pomerania” przyznano w sobotę. Osiemdziesięciostronicowa „Smùgã” okazała się najlepszą i najdłuższą wśród dziesięciu prac ocenianych przez profesorów Sampa i Linknera oraz wicenaczelną „Pomeranii” Bogumiłę Cirocką. Na mikropowieść składają się gra o władzę, donosy tajnych służb, wewnętrzne rozterki agenta wywiadu i bogate wątki mitologiczne – autor dowodzi na przykład związku między kaszubską boginią Jastrą a perską Isztar.

– „Smùgã” jest o wiele bardziej dojrzała literacko – mówią naczelny „Pomeranii” Dariusz Majkowski i przedstawicielka jury Bogumiła Cirocka.

Artur Jabłoński ma już na koncie kontrowersyjną powieść „Namerkôny”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem na Kaszubach.

Wydanie „Smùgã” i pozostałych nagrodzonych w konkursie prac zależy od wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Część z nich na pewno ukaże się już w grudniowym wydaniu miesięcznika „Pomerania”. Sobotnie rozdanie nagród w najbardziej prestiżowym kaszubskim konkursie literackim zakończyło się promocją książki „Gôdczi wùja Léòna” pióra Jerzego Hoppe.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist