Rowery MEVO czasowo niedostępne

Dziennikarz , 29 października 2019

System MEVO został zawieszony. Zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot zdecydował o częściowym odstąpieniu od umowy ze spółką NB Tricity.

Powodem było niedotrzymywanie kolejnych terminów dostaw rowerów, usterki i problemy z dostępnością jednośladów. „Dalsze czekanie na rozwój wydarzeń w spółce NB Tricity byłoby zbyt dużym ryzykiem dla publicznych pieniędzy” – czytamy w komunikacie Zarządu Obszaru Metropolitalnego. Decyzja o odstąpieniu od umowy powoli uruchomić gwarancję bankową zabezpieczającą kontrakt i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.

Do tej pory Obszar Metropolitalny zapłacił operatorowi 9 mln 760 tys zł – za stacje, rowery i system IT. Firma Next Bike ma zwrócić użytkownikom wpłacone i niewykorzystane środki z abonamentów. Podwykonawcom Zarząd Obszaru Metropolitalnego oferuje pomoc prawną w odzyskaniu ich należności. Zapowiada też, że możliwie najszybciej udostępni rowery i aplikację. Opracowywane są scenariusze dotyczące kontynuacji użytkowania oraz obsługi 1 tysiąca 224 jednośladów oraz poszerzania systemu w przyszłości. Dziś priorytetem jest zabezpieczenie nabytych zasobów oraz pieniędzy przeznaczonych na Mevo z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

To miał być największy w Europie systemem rowerów publicznych czwartej generacji. Wystartował w marcu tego roku z czteromiesięcznym opóźnieniem na terenie 14 gmin – od Władysławowa i Pucka przez Redę, Rumię po Stężycę i Trójmiasto. Do tej pory do użytku oddano mniej niż jedną trzecią floty.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist

Background