7 Òrmùzdowëch Skrów przëznała redakcëjô miesãcznika Pomerania

Dziennikarz , 28 stycznia 2020

To dô sétmë laùreatów Òrmùzdowi Skrë za łońsczi rok. Òdswiãtnô Gala jich rozdaniô mdze w gromicznikù. Òrmùzdowé Skrë òd 1985 rokù przëznôwô redakcyjné kòlegium miesãcznika Pomerania – za rozkòscérzanié wôrtnotów, jaczé zasługùją na pùbliczné ùznanié, ùtwórczé pasje, promòwanié kaszëbsczi a jinszi pòmòrsczi kùlturë.

To wëprzednienié za dzejania bez rozgłosu, przemôganié cãżczich strzodowiszczowëch warënków ë spòlewé jinicjatiwë w swiece kùlturë. Òrmùzdową Skrã tim razã ùdbelë so dac Sławòmirowi Brónkòwi za robòtã przë kaszëbsczi mùzyce, òsoblëwie z chùrã Discantus z Gòwidlëna ë Krzësztofòwi Kòpiszce za ùlubienié dôwnégò wiesczégò żëcô na Pòmòrzim ë dzelenié sã tim z jinyma w swòjim skansenie.

Skra je przëznónô téż Krzësztofòwi Gradowsczémù za pòchwôtné rozkòscérzanié wiédzbë ò Kaszëbach, w pierszi rédze ò Zabòrach; Mirosławie Möller za robòtã dlô kòcewsczi kùlturë ë Wòjcechòwi Megerowi za òglowé zaangażowanié dlô lokalnégò spòla, òsoblëwie Gòchów.

Òrmùzdowé Skrë dostóną téż: Nadolanie za 15 lat promòwaniô spiewù ë kaszëbsczi kùlturë na Kaszëbach ë za jich grańcama ë Ewelina Karczewskô a Pioter Zatóń za przëblëżanié kùlturë Kaszëb przez filmòwi kùńszt.

Òdswiãtné rozdanié nôdgrodów mô bëc w gromicznikù. Mdze sparłãczoné z danim stipendium miona Jizabelë Trojanowsczi na rok 2020 – Gracjanowi Fópce, gazétnikòwi Radia Kaszëbë.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist

Background