M. Drygas: Nowa Marina Wojenna w Gdyni Babich Dołach

Katarzyna Sudoł i Rafał Prokop 5 maja 2025

[PODCAST]

 

W Gdyni Babich Dołach powstanie nowoczesne Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego i Podwodnego Akademii Marynarki Wojennej. Inwestycja, finansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ma na celu wzmocnienie bazy szkoleniowej uczelni w odpowiedzi na aktualną sytuację geopolityczną. O szczegółach tego ważnego projektu opowiedział w Radiu Kaszëbë kanclerz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Marek Drygas.

 

Nowa Era Szkolenia Morskiego w Gdyni – Marina na Babich Dołach

Kanclerz Marek Drygas wyjaśnił, że głównym impulsem do stworzenia centrum szkoleniowego jest potrzeba Akademii Marynarki Wojennej posiadania nowoczesnej bazy do szkolenia morskiego swoich podchorążych, co jest kluczowe dla przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. W kontekście napiętej sytuacji politycznej i militarnej w Europie, Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło przed uczelnią nowe wyzwania, w tym zwiększenie liczby studentów i otwarcie nowych kierunków, takich jak prace podwodne. Nowe centrum w Babich Dołach umożliwi kompleksowe szkolenie morskie, obejmujące żeglarstwo, techniki ratownicze, motorowodniactwo oraz szeroko pojęte szkolenia podwodne, w tym we współpracy z wojskami specjalnymi i w zakresie nowoczesnych technologii podwodnych i nawodnych, takich jak drony.

Bezpieczeństwo i Nauka Pod Wodą – Zaawansowane Szkolenie i Badania

Marek-Drygas-Kanclerz-Akademii-Marynarki-Wojennej-w-GdyniOprócz funkcji szkoleniowych, Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego i Podwodnego będzie miejscem intensywnych prac naukowych. Planowane są badania związane z walidacją sprzętu podwodnego oraz rozwój technologii bezzałogowych systemów morskich, które są coraz ważniejszym elementem wyposażenia Marynarki Wojennej. Współpraca z wojskami specjalnymi w zakresie działań podwodnych również będzie istotnym aspektem działalności centrum. Kanclerz Drygas podkreślił, że dotychczasowe szkolenia w tym zakresie odbywały się w ograniczonym stopniu i w oddalonych lokalizacjach, a nowa baza znacząco zwiększy możliwości Akademii w tym obszarze.

Harmonogram Budowy i Funkcjonalność Centrum – Nie Tylko dla Wojska

Obecnie trwa konkurs architektoniczny na projekt centrum, a wybór koncepcji ma nastąpić do końca lipca. Następnie rozpocznie się projektowanie części lądowej i wodnej inwestycji. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych to połowa przyszłego roku, a otwarcie przewidywane jest najpóźniej w 2029 roku, z nadzieją na wcześniejsze zakończenie. Centrum będzie się składać z części morskiej z pomostami dla około 30 jednostek oraz części lądowej obejmującej budynek magazynowy, socjalny, warsztatowy, gastronomiczny i strefę odpoczynku. Kanclerz Drygas zapewnił, że budowa nie spowoduje utrudnień dla mieszkańców i turystów korzystających z plaży w Babich Dołach, ponieważ inwestycja realizowana będzie na terenie dawnej jednostki wojskowej, z boku od głównego obszaru rekreacyjnego.

Otwarcie na Społeczność i Wzmocnienie Polskiej Marynarki Wojennej

Marek Drygas zaznaczył, że Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego i Podwodnego nie ma być konkurencją dla istniejących portów jachtowych w Trójmieście, ponieważ jego głównym celem jest szkolenie kadr Marynarki Wojennej. Jednakże, w czasie gdy baza nie będzie wykorzystywana do celów szkoleniowych, planowane jest udostępnienie jej dla młodzieży i organizacji obozów żeglarskich, aby promować miłość do morza i zachęcać do służby w Marynarce Wojennej. Podkreślił, że ta inwestycja jest kolejnym krokiem w rozwoju Akademii, po niedawno ukończonych Akademickim Centrum Podwodnym i Budynku Wielofunkcyjnym, i jest kluczowa dla realizacji zadań postawionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Lokalizacja w Babich Dołach została wybrana ze względu na dogodne ukształtowanie dna morskiego i bliskość uczelni.

radio-kaszebe-prezenterzy-dzień-dobry-kaszuby

Dzień Dobry Kaszuby

Dobri Dzéń Kaszëbë

More info



Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: