Bliżej do budowy dwóch farm wiatrowych na Bałtyku

Dziennikarz , 25 października 2023

fot. Equinor

Equinor i Polenergia coraz bliżej finalnej decyzji inwestycyjnej dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III. Podpisały umowy na zaprojektowanie, dostawę oraz instalację kabli.

Te wewnętrzne, o łącznej długości 200 kilometrów, połączą w sieć 100 turbin oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne. Z kolei czterema kablami eksportowymi, o łącznej długości 256 kilometrów, prąd popłynie do stacji lądowych. Kable wewnętrzne będą położone na dnie morskim i zakopane. “Wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie zrealizowane metodą bezwykopową czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową i plażę” – czytamy w komunikacie.
Prace na morzu, w tym instalacja kabli, mają się rozpocząć w 2026 roku. Farmy zlokalizowane będą 23 kilometry w głąb Bałtyku na wysokości Łeby i Choczewa. Ich moc wytwórcza ma wynosić 1 tys. 440 MW, co pozwoli na zasilenie w energię elektryczną ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: