Kaszëbsczé romanë Artura Jablonsczégò – zaproszenie

Dziennikarz , 26 listopada 2019

Spotkanie autorskie z Arturem Jabłońskim odbędzie się 28 listopada o godz. 17:30 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, Sala Rycerska.

Moderatorem spotkania będzie dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Artur Jabłoński (kasz.: Artur Jablońsczi) urodził się 16 sierpnia 1970 r. w Pucku. Dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i oświatowy. Ukończył historię na Wydziale Historyczno-Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2019 r. otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na podstawie rozprawy „Literacka narracja Jana Rompskiego o narodzie kaszubskim„. Zaangażował się w działalność organizacji Kaszubów, początkowo w ramach klubu studenckiego Pomorania, później w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim i stowarzyszeniu osób narodowości kaszubskiej Kaszëbskô Jednota. Współtworzył studenckie pismo „Tatczëzna”, redagował nadawany w TVP Gdańsk magazyn „Rodnô zemia”, był społecznym redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”, założył Radio Kaszëbë. W latach 1999-2009 był radnym w powiecie puckim i pełnił funkcję starosty puckiego. Jako pisarz zadebiutował w 1992 r. opowiadaniem „Lëdze”. Laureat kaszubskiej nagrody literackiej im. Romana Wróblewskiego. Dwukrotnie nagradzany w Konkursie Prozatorskim im. Jana Drzeżdżona. Autor trzech powieści: „Namerkôny”, „Smùgã” (Główna nagroda na XVI Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie) i „Fényks”.

Tutaj wysłuchasz audiobooka powieści „Namerkôny”.

Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb to cykl spotkań autorskich, które są okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub – przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza, z jaką obecnie w ogólnopolskich mediach między innymi spotkaliśmy się w najnowszej ekranizacji filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona. To właśnie w naszym mieście pragniemy przybliżyć piękno naszej małej ojczyzny, krainy „tysiąca modrych jezior”, ziemi, która historycznie tak wielką rolę pełni w Polsce i chroni dostęp do Bałtyku. Forum literackie to również okazja do usłyszenia pięknego i żywego języka kaszubskiego, nazywanego często „melodią wiatru znad morza”. Spotkania prowadzone będą zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: