Święto Flagi Kaszubskiej – symbolu kaszubskiej tożsamości

Dziennikarz , 18 sierpnia 2022

Klëka Radia Kaszëbë, 18.08.2022, 07:55

Jest symbolem więzi łączącej Kaszubów, który dziś szczególnie honorujemy. Wywieszając czarno – złote barwy obchodzimy Święto Flagi Kaszubskiej.

Upamiętnia ono wydarzenia z Kartuz sprzed niemal stu lat. – Było to pierwsze, publiczne wywieszenie kaszubskiej flagi, które spotkało się z ostrą reakcją władzy państwowej – przypomina dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol. W czarno – złotych barwach są dziś kaszubskie miasta. Największa flaga kaszubska powiewać będzie nad Gdańskiem – w samo południe zostanie wciągnięta na maszt na Górze Gradowej przy akompaniamencie hymnu. Uroczystość odbędzie się na terenie Hevelianum i każdy może w niej wziąć udział.

Podobnie jak w tradycyjnym już marszu z flagą kaszubską w gminie Sierakowice – opisuje prezes stowarzyszenia Kamienicki Młyn Sabina Krefta. Marsz z flagą kaszubską odbędzie się w niedzielę, w Kamienickim Młynie o 14.00.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: