Egzaminy na prawo jazdy zdrożeją od kwietnia

Dziennikarz , 28 lutego 2023

fot. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku

Za egzamin na prawo jazdy trzeba będzie płacić więcej. Ceny pójdą w górę od 1 kwietnia. Nowe stawki zawiera uchwała przyjęta przez Sejmik Województwa Pomorskiego.

Powód podwyżki? To właśnie z opłat za egzaminy w głównej części finansowana jest działalność ośrodków ruchu drogowego. Ceny nie zmieniły się od blisko 10 lat, a koszty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Chodzi m.in. o rosnące koszty zakupu energii czy utrzymania floty samochodowej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dodatkowe obciążenia przyniosła też pandemia, choćby koszt dezynfekcji pomieszczeń. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały “Konsekwencją wieloletniego braku środków było zaniechanie rozwoju infrastruktury egzaminacyjnej, co może doprowadzić do braku możliwości dostosowania jej do nowych wymagań”.

O ile wzrosną opłaty? Za egzamin teoretyczny  prawie o 70%, bo będzie kosztował 50 zamiast 30 zł. Ta cena jest stała dla wszystkich kategorii praw jazdy. Inaczej wygląda to w przypadku egzaminów praktycznych. Na przykład w kategorii B cena wzrośnie o ponad 40%, ze 140 do 200 zł. O jedną czwartą więcej zapłacimy też w kategorii C, 250 zamiast 200 zł.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: