Jubileuszowy XXX Jarmark Kaszubski

Scena Letnia MDK [Rumia]


Zaplanuj wydarzenie
Data: 4 sierpnia 2024
Godzina: 15:00
Sprawdź dojazd : Scena Letnia MDK
Adres: Park Starowiejski Rumia
Program

W niedzielę 4 sierpnia o godz. 15.00 w Parku Starowiejskim przy ul. Mickiewicza 19 w Rumi po raz kolejny odbędzie się Jarmark Kaszubski. Jubileuszowy, bo po raz 30.

Organizowany jest przez rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Miejski Dom Kultury. Niemalże od samego początku impreza odbywa się w pierwszą niedzielę sierpnia.

Zapraszane są kaszubskie zespoły wokalno-taneczne, twórcy ludowi, u których można kupić ich rękodzieła, ale są też stoiska garmażeryjne z kaszubskim kuchem, chlebem ze smalcem i ogórkiem i innymi wyrobami i pamiątkami. Dla dzieci są „dmuchańce” i inne atrakcje. Organizowane są też konkursy dla publiczności: rodzinny malarski, wbijania gwoździ i przeciągania liny. Ten ostatni zastąpił mający swą prawie trzydziestoletnią tradycję konkurs wspinania się na słup.

Podczas Jarmarku odbędzie turniej gry karcianej tzw. „baśki” o Puchar Prezesa ZKP O/Rumia. Wręczane będą też dyplomy zwycięzcom całorocznych rozgrywek w „baśkę”. Dla zwycięzców w poszczególnych konkursach i turnieju przewidziane są nagrody.

Tegoroczna impreza będzie miała szczególny charakter, gdyż Rumia obchodzi 800-lecie pierwszego zachowanego zapisu księcia gdańskiego Świętopełka, w którym wymieniono nazwę Rumi (łac. Rumina). Będziemy chcieli podkreślić przynależność średniowiecznej Rumi do zakonu cystersów w Oliwie. Każdy też będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę ze Świętopełkiem.

W tegorocznym Jarmarku Kaszubskim wystąpią kaszubskie zespoły wokalno-taneczne „Kartuzy” i „Przodkowianie”, zaśpiewa miejscowy chór kaszubski „Rumianie”, zespół szantowy „Siebie warci”, a na początek zagra orkiestra dęta Gminy Wejherowo. Wieczorem wystąpi zespół „Leszcze” i po nim „Mitra”.

Tak więc atrakcji będzie co niemiara. Zapraszamy!

Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: