Jutro Święto Flagi Kaszubskiej. Największa, czarno-złota będzie powiewać nad Gdańskiem

Dziennikarz , 17 sierpnia 2023

fot. Mateusz Dietrich
Klëka Radia Kaszëbë 17.08.2023, 15:55

– Każdy jest jutro mile widziany na Górze Gradowej w Gdańsku, ale można też czarno-złote barwy wywiesić w domu – zachęca Mateusz Meyer z Fundacji Kaszuby.

Jutro nad Gdańskiem ponownie powiewać będzie największa, kaszubska flaga. 18. sierpnia przypada bowiem rocznica wydarzeń sprzed niemal stu lat. W Kartuzach uczestnicy zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów po raz pierwszy wywiesili czarno-złote barwy i byli gotowi o nie walczyć. – Obchodząc Święto Flagi Kaszubskiej możemy i dziś zmotywować innych do odnajdywania ich kaszubskiej tożsamości – mówi Mateusz Meyer.

– Tak jak sto lat temu, nadal też trzeba działać na rzecz rozwoju języka kaszubskiego – ocenia Mateusz Meyer. Żeby był żywy, powinien być używany w domach i w przestrzeni publicznej.

Podniesienie kaszubskiej flagi i odśpiewanie hymnu na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się jutro o 12.00. O tej samej godzinie święto będą obchodzić też w Kartuzach. Organizatorem spotkania na rynku jest Muzeum Kaszubskie, a zachęcać będzie także do wspólnego śpiewania kaszubskich pieśni.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: