„Muzyka – siłą przetrwania polskości”

Dziennikarz , 2 czerwca 2021

Program koncertu „Muzyka – siłą przetrwania polskości”


Koncert będzie wykonywany w przystępnej formie, przygotowane zostaną patriotyczne utwory polskich kompozytorów, którzy w swej twórczości niejednokrotnie kierowali się melodiami ludowymi oraz kompozytorów lokalnych z Kaszub i Beskidów.

Podczas koncertu, w zależności od warunków i czasu, zostaną wykonane utwory z poniższej listy :

„Piękna nasza Polska cała” – polska pieśń patriotyczna z 1833 roku do słów Wincentego Pola.

„Marsz, marsz Polonia” – pieśń Polaków pochodząca z XX wieku, wywodząca się z Mazurka Dąbrowskiego.

„Hymn do Bałtyku” – powstał w 1919 r., w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i uzyskaniem otwartego dostępu do Bałtyku.

„Morze, nasze morze” – hymn powstał na przełomie lat 20 i 30 XX wieku, po uzyskaniu przez Polskę dostępu do morza oraz w czasie budowy polskiego portu w Gdyni.

„Marsz kaszubski” („Tam, gdzie Wisła…”) – kaszubska pieśń patriotyczna, uważana przez część Kaszubów jako nieoficjalny hymn.

„Kaszubskie Jeziora” – popularna kaszubska pieśń ludowa, autorstwa Antoniego Peplińskiego, ur. w roku odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Karolinka” – śląska melodia ludowa.

„W murowanej Piwnicy” – utwór Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości, Album Tatrzański op.12.nr 1.

„Już zachodzi czerwone słoneczko” – słowa: Adam Kowalski, autor muzyki: nieznany. Jedna z najpiękniejszych pieśni powstańców śląskich. Pieśń ta była śpiewana w okresie powstań śląskich: I – wybuch 16.08.1919 r., II- 19.08.1920 r., III – 2 maja 1921 r.. Powstania spowodowały powrót części Górnego Śląska do Macierzy.

„Pieśń Konfederatów Barskich” – słowa Juliusz Słowacki, pieśń patriotyczna ukazała się drukiem w 1864 roku w Lipsku w zbiorze pierwszym publikacji Lutnia Piosennik Polski.

„Ojcowski Dom” – hymn powiatów Śląska Cieszyńskiego: skoczowskiego, cieszyńskiego, bielskiego. 

Wykonawcy:Joanna Korpiela Jatkowska – śpiew, recytacje,

Janusz Kohut – fortepian, instrumenty klawiszowe,
Urszula Mizia – wiolonczela, prowadzenie koncertu, Waldemar Szczypior – instrumenty dęte, śpiew, narracja w języku kaszubskim.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: