„Kwarantanna domowa” ma ułatwić kontrolę osób poddanych kwarantannie

Dziennikarz , 20 marca 2020

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu udostępniania aplikacji „Kwarantanna domowa” na smartfony. Dzięki niej osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.

Każdego dnia otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie. Dzięki geolokalizacji oraz systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

Idea jest taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po jego upływie osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Kwarantannie domowej poddawane są obecnie osoby wracające z zagranicy, albo takie, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Kwarantanna oznacza m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym się ją odbywa. Za jego złamanie grozi mandat do 5 tys. zł.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: