Mieszkańcy Rumi decydują, czy chcą kaszubskiej nazwy miasta

Dziennikarz , 23 marca 2023

fot. Urząd Miasta Rumia
Klëka Radia Kaszëbë, 23.03.202307:55

W Rumi pytają mieszkańców, czy chcą wprowadzenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Ogłoszono konsultacje społeczne w tej sprawie.

Jeśli większość głosujących poprze ten pomysł, na tabliczkach z nazwą miejscowości będzie również napis Rëmiô. – To będzie wyraz naszej dumy – mówi zastępca burmistrza Ariel Sinicki – i małe przypomnienie dla przyjezdnych, że są na Kaszubach.

Jak na co dzień w Rumi dbają o pielęgnowanie kaszubskiej kultury? Jak wylicza zastępca burmistrza – organizowane są konkursy językowe i muzyczne, dzieci uczą się kaszubskiego w szkołach, działa wspierany przez miasto chór Rumianie oraz oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Będzie też Biblioteka Kaszubska przy zrewitalizowanym Placu Kaszubskim. Ariel Sinicki zachęca, by w sprawie kaszubskiej nazwy miasta wypełnić krótką ankietę.

Wypowiedzieć się może każdy mieszkaniec Rumi oddając głos tylko raz. Można to zrobić elektronicznie przez link podany na stronie miasta. Można też wypełnić papierowy formularz dostępny w urzędzie oraz Miejskim Domu Kultury, MOSiRze i w bibliotekach. Konsultacje zakończą się 3 kwietnia.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist