Po czterech latach zakończył się remont dworca Gdańsk Główny

Dziennikarz , 1 sierpnia 2023

fot. Polskie Koleje Państwowe S.A.

Udogodnienia dla podróżnych i wnętrza, którym przywrócono historyczny charakter. Zakończył się remont dworca Gdańsk Główny.

Trwał 4 lata i kosztował prawie 120 mln zł. Ważną częścią były prace konserwatorskie obiektu, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Oprócz odnowienia elewacji, dachu i wieży szczególnie wiele pracy poświęcono holowi dworca. Zrekonstruowano witraże, wróciły doń także herby pomorskich miast. Hol pełni funkcję poczekalni. Wokół niego, za dębowymi witrynami, są kasy biletowe, obsługi klienta PKP Intercity, a także InfoDworzec. Tuż przy holu będzie mieścić się kilka lokali handlowych, a kolejne znajdą się w pasażu, po lewej stronie od wejścia głównego. Z holu za pomocą dwóch wind i ruchomych schodów można się dostać na poziom podziemny. Jest tu poczekalnia dla rodziców z dziećmi, tunel na perony i nowe przejście połączone z tunelem przy ulicy Podwale Grodzkie.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny jest największą inwestycją realizowaną w ramach Programu Inwestycji Dworcowych i piątą w naszym województwie. Jeszcze w tym roku PKP planuje otworzyć m.in. dworce: Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański czy Żelistrzewo.

fot. Polskie Koleje Państwowe S.A.
fot. Polskie Koleje Państwowe S.A.

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: