„Takie było nasze życie” – premiera niezwykłego filmu o Kaszubach
Maciej Józefowicz 2 lipca 2025
W piątek, w Wdzydzkim Skansenie odbędzie się premiera filmu „Takie było nasze życie”, autorstwa Andrzeja Jastrzembskiego. To niezwykły dokument, w dużej mierze realizowany na terenie skansenu, który zabiera widzów w podróż do przeszłości Kaszub, opowiadając historię 96-letniego pana Antoniego – rzeźbiarza ludowego i skarbnicy wiedzy o dawnych czasach. W audycji Radia Kaszëbë twórcy filmu, Andrzej Jastrzembski i Paweł Osicki, uchylili rąbka tajemnicy na temat kulis powstania tego wyjątkowego obrazu, jego bohaterze i niepowtarzalnej oprawie muzycznej.
Geneza filmu i niezwykły bohater
Andrzej Jastrzembski, pasjonat fotografii i historii, od dawna pragnął zgłębić dzieje Wdzydz – miejsca, z którym związany jest od dzieciństwa. Jak sam przyznaje, poszukiwał osób z najstarszego pokolenia, które pamiętałyby dawne Kaszuby. Tak trafił na pana Antoniego, 96-letniego mieszkańca Wdzydz, rzeźbiarza ludowego o niezwykłej pamięci i darze gawędziarstwa. Pan Antoni, pomimo zaawansowanego wieku, zachowuje bystrość umysłu i potrafi z najdrobniejszymi szczegółami opowiadać historie sprzed kilkudziesięciu lat. Jego relacje, pełne imion, nazwisk i detali z życia codziennego, stanowią bezcenną kronikę minionych czasów. Jastrzembski podkreśla, że pan Antoni jest postacią wyjątkową, ostatnim „Mohikaninem”, który przechowuje w sobie wiedzę o Kaszubach, której współcześni mieszkańcy już nie mają szansy poznać.
Pan Antoni – rzeźbiarz i świadek historii
Pan Antoni to nie tylko gawędziarz, ale także uznany rzeźbiarz ludowy, znany w całej okolicy. Wśród jego dzieł znajdują się figury przedstawiające ludzi, których pamiętał z dzieciństwa – żebraków, szewców, rybaków, oddając w ten sposób realia trudnego życia na piaszczystych, nieurodzajnych ziemiach Kaszub. Co ciekawe, pan Antoni był również współautorem słynnego ołtarza papieskiego z 1999 roku w Sopocie, tworząc jedną z dwumetrowych figur. Jego życie zawodowe jest ściśle związane z Wdzydzami – pracował w lesie, a następnie w Wdzydzkim Skansenie, będąc świadkiem jego rozbudowy do dzisiejszych rozmiarów.
Struktura filmu i unikalna oprawa muzyczna
Film „Takie było nasze życie” jest pełnometrażowym dokumentem trwającym półtorej godziny, podzielonym na 12 opowieści. Każda z nich ma inny klimat i przesłanie. Jedną z nich jest historia o pustych nocach – kaszubskim obrzędzie żegnania się ze zmarłym, opowiedziana z perspektywy dziecka, dla którego w czasach biedy była to okazja do najedzenia się. Paweł Osicki, odpowiedzialny za montaż i postprodukcję, wraz z Adamem Żuchowskim i Szymonem Burnosem, stworzyli do filmu awangardową, przestrzenną muzykę, inspirowaną kaszubską kulturą. Co więcej, podczas premiery w skansenie muzyka będzie grana na żywo, co stworzy niepowtarzalne widowisko. Film, pomimo sentymentalnego charakteru, jest dynamiczny, wzbogacony o piękne ujęcia krajobrazów i ciekawych miejsc. Mowa pana Antoniego, ze względu na wiek i dialekt, bywała trudna do zrozumienia, dlatego film będzie opatrzony napisami.
Zaproszenie na premierę
Premiera filmu „Takie było nasze życie” odbędzie się w piątek, o godzinie 22:00, w Wdzydzkim Skansenie. Wydarzenie to, będące kinem letnim w plenerze, zapowiada się jako magiczny wieczór, w którym dzień spotyka się z nocą, a historia ożywa w otoczeniu starych kaszubskich chat. Twórcy zachęcają do zabrania kocyków i karimat, by móc wygodnie usiąść na trawce w amfiteatrze. Bilet wstępu kosztuje symboliczną złotówkę. Twórcy filmu prowadzą również zrzutkę na jego produkcję, a więcej informacji można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę „Takie było nasze życie” i „film Andrzeja Jastrzembskiego”. To wyjątkowa okazja, aby poznać bogactwo kaszubskiej tożsamości i historii opowiedzianej przez jej autentycznego świadka.