Kaszubskie znaki znajdą się w formularzu Spisu Powszechnego

Dziennikarz , 8 kwietnia 2021

Klëka Radia Kaszëbë 08.04.2021 06:55

W formularzu Spisu Powszechnego będzie możliwość spisania się w języku kaszubskim – zapewnia gdański Urząd Statystyczny. Na problem uwagę zwróciła Fundacja Kaszuby.

Chodzi o prawo do zapisu własnych danych w dokumentach osobistych i aktach cywilnych zgodnie z zasadami pisowni własnego języka. Prawo to jest szczególnie ważne dla członków społeczności mniejszościowych w Polsce, w tym m.in. dla Kaszubów. – Brak kaszubskich znaków diakrytycznych w formularzu spisowym jest niezgodny z konstytucją – mówi Mateusz Meyer z Fundacji Kaszuby. Pismo w tej sprawie do prezesa GUS Fundacja Kaszuby skierowała z początkiem kwietnia. Jak zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Statystycznego w Gdańsku Zbigniew Pietrzak – błąd zostanie naprawiony w ciągu najbliższych dni.

Spis Powszechny rozpoczął się pierwszego kwietnia. Jest w nim możliwość deklarowania narodowości kaszubskiej oraz posługiwania się językiem kaszubskim. Liczba takich deklaracji będzie miała wpływ m.in. na wielkość funduszy na ochronę i rozwój kaszubskiego języka i kultury.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: