Radosłôw Kamińsczi – wëpromùjemë dwòrë i pałacë Nordë

Dziennikarz , 23 stycznia 2019

Gdze je wies, w jaczi bëłë aż sztërë dwòrsczé bùdinczi? Pò czim pòznac, na jaczim terenie stojôł pałac? Kùli z nich je zamkłëch dlô zwiedzywającëch? Na te pëtania òdpòwiôdô Radosłôw Kamińsczi – kòòrdinatór projechtu „Dwòrë i Pałace Pôłniowégò Bôłtu”, w jaczi je zaangażowóné 13 pòdmiotów z 5 państwów.

– „Më sã dorechòwelë kòle 500 dwòrów i pałaców w wòjewództwie. To je bòkadosc ò jaczi nierôz sami mieszkańcowie òkòlégò nie wiedzą.” – Më sã doznôwómë we wëwiadze z Radosławã Kamińsczim.

Nen kòòrdinatór projechtu pòwiôdô ò akcjach, jaczé mają zwikszëc wiédzã ò historicznëch òbiektach i zaradzëc co zrobic, cobë òne sã nie niszczëłë. W dzejania zaangażowóné są téż òrganizacje z Meklembùrgie, Dënów, Szwécje i Lëtwë. W Pòlsczim Państwie, wzorã Miemców zòrganizëją Festiwal Dwòrów i Pałaców. Òd Dnia Dzecka przez dwa dnie to dô leżnosc zwiedzëc dwòrë i wzyc ùdzél w czekawëch wëdarzeniach. Lubińcowie geocatchingù mdą mòglë nalézc kastë ze skôrbama związóné z historią.
W rozmòwie më téż gôdómë ò stanie bùdinków i spòlëznowi swiądze na témã materialny spôdkòwiznë.
Dobri Dzéń Kaszëbë, 23.01.2019


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: