Renciści oraz wcześniejsi emeryci mają jeszcze kilka dni na poinformowanie o dodatkowych dochodach

Dziennikarz , 22 lutego 2019

Pamiętaj by do końca lutego poinformować o dodatkowych przychodach – napomina ZUS dorabiających rencistów i osoby na wcześniejszej emeryturze. Jeśli tego nie zrobią mogą stracić świadczenie.

Chodzi zarówno o przychód z umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej oraz służby w tzw. „mundurówce”. Zaświadczenia wystawiają pracodawcy. W przypadku prowadzenia własnej działalności trzeba napisać oświadczenie samodzielnie – przychodem jest wtedy deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Renciści oraz wcześniejsi emeryci powinni pamiętać o ograniczeniach w dorabianiu. Świadczenie będzie zmniejszone, gdy przekroczymy 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu drugiego progu, 130 % wynagrodzenia, emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje. Zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku trzeba dostarczyć do ZUS do końca lutego. Obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, rencistów pobierający renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do takich świadczeń.

Klëka Radia Kaszëbë, 22.02.2019


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: