Rokiem Tożsamości Kaszubskiej ogłosiło stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota

Dziennikarz , 25 stycznia 2021

Klëka Radia Kaszëbë 25.01.2021  12:55

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota będzie obchodzić ten rok jako Rok Tożsamości Kaszubskiej. Ma to związek z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który w całej Polsce rozpocznie się w kwietniu.

To ważne, by jak największa liczba osób zadeklarowała w nim przynależność do narodu kaszubskiego i posługiwania się kaszubszczyzną w codziennych kontaktach. Wyniki spisu mogą być mocnym argumentem w rozmowach z polskimi władzami o uznanie Kaszubów za mniejszość etniczną – wyjaśnia Mateusz Meyer z Kaszëbsczi Jednote. Jak dodaje Mateusz Meyer, należy rozróżnić narodowość i obywatelstwo. Narodowość jest indywidualnym poczuciem i odwołuje się m.in do więzi kulturowych, a obywatelstwo – do zagadnień prawnych. Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa trzy miesiące, choć ze względu na pandemię mówi się o jego wydłużeniu do pół roku.

Jego wyniki mogą się przyczynić do większej skuteczności starań na rzecz ochrony i rozwoju tożsamości kulturowej i języka Kaszubów.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: