„To ostatnia linia obrony przed sztormem” – mówi Robert Mokrzycki o kamiennych opaskach ukrytych w wydmach Półwyspu Helskiego

Dziennikarz , 16 lutego 2023

fot. Urząd Morski w Gdyni
Klëka Radia Kaszëbë, 16.02.2023, 14:55

Specjalista z Urzędu Morskiego w Gdyni przypomniał, że jest ich kilka. Ostatnio odtworzono takie zabezpieczenie w Kuźnicy.

To część działań dla ochrony helskiej kosy, czyli naturalnego falochronu portów w Gdyni i Gdańsku. Żywotność plaż od Władysławowa po Kuźnicę zwiększyły o 30% nowe ostrogi z wbitych w dno pali. – Wydmy natomiast odtwarzają się same, z pomocą chruścianych płotków – opisywał na naszej antenie Inspektor Ochrony Wybrzeża. Jak oceniał – to ewenement na europejską skalę.

W ochronie Półwyspu Helskiego ma pomóc system monitoringu jego okolic. Dane będą zbierane przez trzy lata i na przykład pozwolą sprawdzić, czy system nowych ostróg działa poprawnie. Zbierane informacje są udostępniane w internecie w postaci mapy. – Każdy może na niej sprawdzić, jaka jest wysokość fali – podpowiadał nasz dzisiejszy gość. Półwysep Helski jest pod szczególną ochroną, ale piasek dosypywany jest też w innych miejscach. Właśnie zakończono poszerzanie plaży w Mechelinkach w gminie Kosakowo.

Rozmowy ze specjalistą Urzędu Morskiego w Gdyni posłuchacie na radiokaszebe.pl.

fot. Urząd Morski w Gdyni
fot. Urząd Morski w Gdyni

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: