W ciągu dwóch lat powstanie fragment toru dla tzw. „bajpasu kartuskiego”

Dziennikarz , 23 grudnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 23.12.2020 8:55

Ponad 43 mln zł będzie kosztować tzw. bajpas kartuski na odcinku realizowanym przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Dokumentację projektową i prace budowlane wykona gdyńska firma Torhamer. Właśnie podpisano umowę.

„Bajpas kartuski” to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. – Powstaje by zminimalizować utrudnienia dla pasażerów podczas przygotowywanej przez Polskie Linie Kolejowe elektryfikacji i budowy drugiego toru na linii Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz – wyjaśnia wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. Prace przy „bajpasie kartuskim” podzielono na dwie części. PKP PLK zrewitalizuje istniejącą linię z Glincza do Gdańska Kokoszek. Natomiast samorządowa spółka we współpracy z miastem Gdańsk odbuduje półtora kilometra toru z Kokoszek do Kiełpinka. – Tę możliwość przewidziano przy budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – podkreśla prezes PKM Grzegorz Mocarski. Tor dla „bajpasu kartuskiego” ma powstać w ciągu dwóch lat. Podpisanie umowy to kolejne, ważne wydarzenie dla PKM i Samorządu Województwa Pomorskiego. Spółka ogłosiła przetarg na wykonawcę elektryfikacji linii PKM wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga.

Dodatkowo na przełomie roku planuje ogłosić przetarg na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe nowego, dużego projektu PKM Południe.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist