W Redzie rezygnują z produkcji ciepła na miejscu. Domy ogrzeją dostawy z Gdyni

Dziennikarz , 26 stycznia 2023

fot. WFOŚiGW w Gdańsku
Klëka Radia Kaszëbë, 26.01.2023, 14:55

W Redzie poprawi się jakość powietrza, ogrzewanie domów ma być też tańsze.

Rezygnują tam z produkcji ciepła na miejscu przez Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne “Koksik” na rzecz przyłączenia do gdyńskiej sieci ciepłowniczej. Zmiana dotyczy 6. i pół tysiąca mieszkań. – Dla odbiorców ciepła nic się nie zmieni, za wyjątkiem zmniejszenia rachunków – ocenia burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński. Miejska ciepłownia w Redzie działa od czterdziestu lat. Pracują w niej trzy kotły węglowe zużywając 11 tysięcy ton miału rocznie i zanieczyszczając powietrze. To ma się zmienić dzięki pożyczce udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 2 mln 300 tys. zł pokryje większość kosztu. – Czystość powietrza to jeden z priorytetów naszej działalności – mówi Urszula Pakulska, rzecznik prasowa WFOŚ.

Ciepło z Gdyni do Redy ma popłynąć w ciągu dwóch tygodni. Przebudowano już w tym celu sieć przy ulicy Morskiej. Budowany jest też nowy odcinek. Ciepłownia w Redzie ma być wyłączona z ciągłej eksploatacji, ale pozostanie jako dodatkowe źródło dostaw ciepła do redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: