W Słupsku będą operować przy pomocy robota

Dziennikarz , 22 grudnia 2023

fot. PSWP

W szpitalu w Słupsku przygotowują się do wykorzystania robota operacyjnego da Vinci Xi. To trzeci szpital wojewódzki, który będzie dysponował takim sprzętem. Po raz pierwszy ma być użyty tuż po nowym roku

Robot nie zastępuje lekarza-specjalisty, ale usprawnia jego pracę. Chirurg korzysta z konsoli, obsługując manetkami narzędzia wewnątrz ciała pacjenta i obserwując pole operacyjne w dużym powiększeniu. To obecnie najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna.  Narzędzia są wprowadzane przez małe otwory, pacjent traci mniej krwi, a rany goją się szybciej.
Nowy sprzęt dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku kosztował 13 mln zł. Sfinansowano go głównie pieniędzmi z budżetu województwa pomorskiego. Będzie używany m.in. do małoinwazyjnych zabiegów urologicznych.

W naszym województwie zabiegi przy pomocy robota wykonywane są już w szpitalu na Zaspie oraz Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: