W Stacji Kultura w Rumi powstaje muzeum

Dziennikarz , 4 czerwca 2024

Klëka Radia Kaszëbë 4.06.2024, 6:55

W podziemiach miejskiej biblioteki w Rumi powstaje… muzeum. W salach konferencyjnych Stacji Kultura będzie się mieścić wystawa poświęcona historii miasta

Choć Rumia ma prawa miejskie od 70-u lat, to jej historia sięga średniowiecza. Słowo Rumia pojawiło się po raz pierwszy 800 lat temu w dokumencie wydanym przez księcia Świętopełka II. – Potwierdzał w nim nadania ziemskie zakonowi Cystersów – mówi dyrektor miejskiej biblioteki Dariusz Rybacki. Wystawa będzie w syntetyczny sposób prezentować historię Rumi, skupiając się na epizodach ważnych dla budowania lokalnej tożsamości. Obok artefaktów udostępnionych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku będzie można na niej zobaczyć przedmioty udostępnione przez mieszkańców miasta. Jak narty używane niegdyś do zjeżdżania z Góry Markowca.

Otwarcie wystawy planowane jest na drugą połowę roku. Poprzedzi je wczesną jesienią wydarzenie zatytułowane “Rumia w czasach II wojny światowej”, z prelekcjami i pokazami grup rekonstrukcyjnych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: